جستجو   :  

لزوم بروزرسانی ؛

وب سایت چیست؟

وب سایت به صفحه یا صفحاتی گفته می‌‌شود که حاوی مجموعه اطلاعاتی از جمله متن، صوت، تصویر و ویدیو است که روی یک سرور مشخص قرار می‌‌گیرند و راه دستیابی به آن ها از طریق استفاده از اینترنت خواهد بود.
هر یک از این صفحات یک آدرس اینترنتی ویژه دارند که آن‌ها را از سایر صفحه‌ها جدا می‌کند.

سایت‌ها به وسیله کدهای مخصوصی طراحی می‌شوند که به آن‌ها زبان طراحی وب سایت یا برنامه نویسی می‌گویند. البته بهتر است بدانید که طراحی سایت با برنامه نویسی وب سایت تفاوت دارد و طراحی جزوی از برنامه نویسی به شمار می‌آید.

طراح وب سایت ساختار و ظاهر سایت را مطابق با نیاز کاربر تغییر می‌دهد و کار او با محتوایی است که کاربر خواهد دید، اما برنامه نویس پشتیبانی سایت و سامان دهی بخش‌های فنی آن را راجع به نحوه کارکرد سایت برعهده دارد و داده‌ها را آنالیز یا ذخیره می‌کند.

زبان‌های لازم برای یادگیری طراحی وب سایت به صورت حرفه ای

برای طراحی سایت باید با زبان‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشید، اما انجام کارهای سمت سرور و به عبارت دیگر برنامه نویسی سایت، نیازمند آشنایی با یکی از زبان‌های زیر است:

 • PHP
 • Python
 • JAVA
 • Ruby
 • NET
 • C#

امروزه با وجود CMS‌های متنوعی که وجود دارند از جمله وردپرس یا جوملا، طراحی سایت با این CMS ها آسان‌تر شده است.
برای کسانی که با زبان‌های طراحی وب آشنا نیستند، ساختن سایت مورد نظر با این ابزارها بهترین گزینه از پیش شناخته می‌شود.

انواع وب سایت

انواع وب سایت‌ها به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از:

 • وب سایت‌های استاتیکی که معمولا بسیار کم تغییر داده می‌‌شوند و اطلاعات آن‌ها نهایتا یک الی دو مرتبه در سال ویرایش خواهد شد.
  سایت‌های استاتیکی با استفاده از زبان برنامه نویسی HTML و CSS طراحی می‌شوند و به دلیل وجود داشتن تعداد کدهای کم در آن ها، سرعت بهینه سازی و سئو آن‌ها نیز بالا است.
 • وب سایت‌های دینامیکی که قابلیت ویرایش دارند و طراحی آن‌ها معمولا با زبان‌های PHP یا سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس است. در این نوع وب سایت‌ها کدهای بیشتری استفاده می‌شوند به همین خاطر در مقایسه با وب سایت‌های استاتیکی سرعت کمتری دارند.
 • وب سایت‌های نیمه دینامیک نوع دیگری از وب سایت‌ها هستند که معمولا با زبان XML نوشته می‌شوند و در طراحی آن‌ها از جذابیت‌های گرافیکی و بصری بالایی استفاده شده است.

مزایای یادگیری طراحی حرفه ای وب سایت

افزایش نقش وب سایت‌ها برای کاربردهای مختلف در زندگی امروز سبب شده است تا اهمیت و مزایای یادگیری طراحی سایت بیش از پیش مشخص شود. آشنایی با طراحی سایت می‌تواند مزایای فراوانی برای فرد به همراه داشته باشد که بعضی از مهم‌ترین آن‌ها را در زیر نام می‌بریم.

صرفه جویی در هزینه

شاید مهم‌ترین مزیت یادگیری طراحی سایت، برآوردن نیازهای شخصی و صرفه جویی در هزینه‌ها است. در دنیای مدرن معاصر بیشتر کارها به صورت اینترنتی انجام می‌شوند و یکی از بسترهای بسیار مهم برای انواع فعالیت اینترنتی ایجاد وب سایت است.

کسانی که با طراحی سایت آشنایی ندارند باید برای ایجاد سایت مورد نظر خود هزینه‌های بالایی به طراحان وب بپردازند که گاهی پرداخت این هزینه‌ها از توان مالی فرد خارج است. با یادگیری طراحی سایت می‌توانید کسب و کار خود را رونق ببخشید و هزینه ای بابت استخدام یک طراح پرداخت نکنید.

کسب درآمد از طراحی وب سایت به صورت حرفه ای

همان طور که در بالا اشاره کردیم امروزه بیشتر فعالیت‌ها به صورت اینترنتی انجام می‌شوند و به همین دلیل تقاضای افراد برای طراحی سایت بالا رفته است. شما می‌توانید از طریق یادگیری طراحی سایت کسب درآمد کنید و مبالغ بالایی به دست آورید.

بی نیازی به مدیر

یکی دیگر از مزایای یادگیری طراحی سایت برای کسانی که می‌خواهند از طریق آن به کسب درآمد برسند، بی نیاز بودن به مدیر یا رئیس است. به عبارت دیگر طراحان سایت می‌توانند به طور مستقل و بدون وابستگی به سازمان یا شرکت خاصی به درآمدزایی برسند.

کار کردن از راه دور

کار کردن در محیط‌های خشک اداری و شرکت‌های خصوصی برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا است. کار کردن در این محیط‌های اداری ایجاب می‌کند که فرد در زمان خاصی در یک مکان تعیین شده حضور داشته باشد و این مساله برای برخی از افراد قابل اجرا نیست.

کسانی که طراحی سایت را یاد می‌گیرند و آن را به عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند، می‌توانند بدون محدود بودن به زمان و مکان خاصی کار کنند. این ویژگی حتی امکان همکاری از راه دور یا دورکاری را نیز برای افراد فراهم می‌آورد.

بازار کار طراحی حرفه ای وب سایت

از دیگر مزیت‌های یادگیری طراحی وب، فراهم بودن بازار کار عالی برای افراد است. به دنبال افزایش تقاضا برای طراحی وب سایت، بازار کار مناسب برای طراحان و آشنایان این مهارت نیز شکل می‌گیرد.

نداشتن محدودیت برای یادگیری طراحی حرفه ای وب سایت و کار

برای یادگیری طراحی سایت محدودیت خاصی وجود ندارد و همه افراد علاقه مند به فعالیت در این زمینه می‌توانند با یادگیری آن به اهداف خود برسند.

طراحی حرفه ای وب سایت را از کجا شروع کنیم؟

همه افراد مشتاق به طراحی سایت صرف نظر از سن، شغل، رشته تحصیلی، مهارت‌ها یا سایر معیارهای محدودکننده می‌توانند طراحی سایت را یاد بگیرند. برای یادگیری طراحی سایت راه‌های مختلفی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری
 • شرکت در دوره‌های آموزشی غیرحضوری
 • خرید برنامه‌ها و دوره‌های صوتی و تصویری
 • مطالعه کتاب
 • بازدید از سایت‌های معتبر انگلیسی زبان و مطالعه مقاله‌های موجود در این زمینه برای تقویت مهارت خود

یادگیری طراحی وب سایت کار آسانی نیست. به همین دلیل بهتر است برای تسلط بر این مهارت حتما در یک دوره آموزشی معتبر شرکت کنید و زبان‌های مختلف را زیر نظر یک استاد خبره یاد بگیرید.

قبل از شروع به یادگیری طراحی وب بهتر است مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. زیرا بیشتر آموزش‌های موجود در این زمینه به زبان انگلیسی هستند و همچنین کار کردن با کامپیوتر به هدف طراحی سایت، نیازمند تسلط بر زبان انگلیسی است.

برای تسلط بر طراحی وب سایت، طی کردن مراحل زیر ضروری است:

 • نخست یادگیری و تسلط بر HTML
 • تسلط بر CSS همزمان با یادگیری HTML
 • آموزش کامل جاوا اسکریپت پس از یادگیری دو زبان بالا
 • توانایی کار کردن با سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف برای کسانی که قصد دارند با این سیستم‌ها اقدام به ساخت سایت کنند.
 • انتخاب حداقل یکی از زبان‌های برنامه نویسی مانند پایتون و توانایی طراحی سایت به وسیله آن‌ها برای کسانی که قصد دارند صفر تا صد یک وب سایت را از طریق کدنویسی طراحی کنند.

مراحل طراحی وب سایت حرفه ای

پس از آشنایی با مقدمات طراحی سایت لازم است با مراحل مختلفی که باید برای طراحی سایت حرفه ای طی شوند، آشنا شوید. طراحی سایت حرفه ای با هدف‌های گوناگون، شامل مراحل زیر می‌شود که در ادامه توضیح دادیم.

ادامه دارد ...

تاریخ درج  :  1400/11/5  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی